Menu

Kinkiety - rodzaje, jak je dobierać do wnętrza?

Światło, które sączy się ze ściany najczęściej ma dyskretny charakter i nie będzie raziło w oczy, nie będzie męczyło.

światło z kinkietów Taki efekt wynika z opraw jakimi są kinkiety. Wybór jest tutaj bardzo duży, ponieważ ciągle stawia się na rozwój kinkietów i wprowadza do oferty różnorakie propozycje. Kinkiety to jednak nadal oprawa, która w głównej mierze montowana jest na ścianach. Ich światło jest raczej delikatne i zakłada się, że kinkiety mają występować jako uzupełniające źródło światła. Będą się one bardzo dobrze sprawdzać w takich miejscach, gdzie nie mamy dużo miejsca na oprawy. Poza tym także tam, gdzie potrzebne jest tylko delikatne oświetlenie tak jak w korytarzach czy na klatce schodowej. Kinkiety sprawdzają się jako oświetlenie kierunkowe nad łóżkiem, gdzie występuje w formie nocnej lampki. Niektórzy stosują je jako oświetlenie lustra.

Często oprawy kinkietowe wykorzystywane są jako oświetlenie dekoracyjne, stosuje się do podświetlania obrazów, mebli oraz estetycznych dodatków w wyposażeniu. Można dzięki nim podkreślać estetyczny wygląd architektonicznych detali. Oprawy przy kinkietach mogą być nieprzeźroczyste albo przejrzyste. Światło może być kierowane w górę na sufit, albo w dół na posadzkę i ściany. Jeśli klosz będzie otwarty na wnętrze to będzie się uzyskiwać dodatkowy efekt, ponieważ światło odbije się od sufitu i posadzki. W momencie, gdy klosz będzie zamknięty oprawa będzie raczej jako podwieszona na ścianie plafoniera i sączące się światło będzie raczej delikatne. Można powiedzieć, że takie oprawy tworzą pewien nastrój w pomieszczeniach. Niezależnie jaki będzie rodzaj opraw zawsze można się decydować na montowanie ściemniacza. Oferowane nam kinkiety przybierają wiele różnych form, często są uzupełnieniem dla opraw wiszących. Niekiedy oprawy z linii stylistycznej będą bezpiecznym rozwiązaniem, które zagwarantuje nam spójną kompozycję świetlną we wnętrzu.

Można się także spotkać z kinkietami, które mają ramiona podobne do żyrandola. W przypadku wzornictwa kinkietów niekiedy stosuje się inspirację z tradycyjnych kształtów, które nawiązują do dawnych epok. Istotną grupę tworzą kinkiety, które mają dwa ramiona wygięte w łuk, wychodzące z podstawy. Ta może mieć różny charakter i kształt. Najczęściej wykonuje się kinkiety z metalu, który może być malowany, chromowany czy oksydowany. Klosze wykonuje się z różnego rodzaju szkła. Do wnętrz o charakterze rustykalnym często wybiera się kinkiety, które mają podobną stylistykę, wykonywane są z drewna i bywają niekiedy specjalnie postarzane. Pasują do nich różne abażury materiałowe lub takie wykonywane ze wzmacnianego specjalnie papieru. Niekiedy są one dołączone z lampą, ale można także zobaczyć jakie samemu można sobie dopasować. Coraz więcej zwolenników mają też formy oszczędne, minimalistyczne, które na pewno pasują do nowoczesnych wnętrz. takie kinkiety inspirowane mogą być wnętrzem biurowym czy industrialnym.

Geometryczne kształty kinkietów Inną grupą będą takie kinkiety, które mają geometryczne kształty, możliwe są one do wyginania w różną stronę i do ustawiania pod wieloma kątami. Wykonane z drewna i przesłonięte szkłem będą pasować idealnie do różnych wnętrz. Okazuje się, że praktycznym rozwiązaniem będzie także oświetlanie kinkietami wnętrz w pokojach dziecięcych. Montując takie światło nad łóżkiem dziecka budujemy u niego poczucie bezpieczeństwa. Światło będzie tam bardzo delikatne i będzie lepszym wyborem, ponieważ dziecko nie strąci kinkietu tak jakby mogło strącić nocną lampkę stołową.

Dyrektor kreatywna pisma wnętrzarskiego, Gdańsk.