Menu

Oświetlenie w domu. Jakie oświetlenie wewnętrzne wybrać? Cz I

Architekci oraz projektanci wnętrz uważają, że oświetlenie w domu należy dzielić na dwie grupy.

Rodzaje światła Mamy światło użytkowe oraz dekoracyjne. Wskazane jest łącznie w jednym wnętrzu światła, które będzie miało różną intensywność oraz różne funkcje. Trzeba pamiętać o tym, że zupełnie inne światło będzie potrzebne w zależności od poszczególnych pomieszczeń w domu. Aby korzystać komfortowo z kuchni czy łazienki a także z pokojów dziennych trzeba sobie przygotować naprawdę przemyślaną instalację oświetlenia oraz odpowiednio dobrać źródła światła. O sposobie prowadzenia instalacji oraz tym jak będą ustawione gniazdka oraz punkty świetlne decydujemy przed wykończeniem domu.

Jeśli chcemy ulepszyć już gotową instalację to często wiąże się to z gruntownym remontem w mieszkaniu. Jeśli chcemy sprawdzić jakie światło dają poszczególne świetlówki to warto się zapoznać z oznaczeniami jakie się na nich znajdują. Warto wiedzieć, że dla wzroku najlepsze będzie delikatne rozproszone światło. Oświetlenie do salonu W salonie należy przygotować oczywiście górne, centralne oświetlenie a poza tym będzie dobrze, jeśli będą dostępne także inne źródła światła. W tym celu stosować można między innymi kinkiety czy lampy podłogowe. Czasami wprowadza się elementy świetlne o dekoracyjnym charakterze. W czasie wyboru oświetlenia do salonu trzeba brać pod uwagę specyfikę miejsca. W salonie podejmuje się gości, tam wypoczywamy czy oglądamy telewizję. Dlatego najlepiej będzie, jeśli salon uda nam się podzielić na pewne strefy i oświetlenie będzie dopasowane odpowiednio do tych stref. W tej wypoczynkowej, gdzie będzie cała rodzina mogą się pojawiać również goście najlepsze będą lampy wiszące.

Można je uzupełnić przez zastosowanie mniej rozbudowanych lamp stojących, które niekiedy także będą dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy można kontrolować to jak będzie padało światło. Tego rodzaju lampa sprawdza się także w czasie oglądania telewizji. W czasie tej czynności powinno się mieć zapalone lekkie światło, tak by nie sam telewizor był jedynym źródłem. Dlatego świetnie sprawdzą się tutaj ledowe linie, które umieszcza się w suficie i oświetlają one jedną ścianę. Gdy salon pełni również funkcję jadalni to będzie dobrze przygotować odpowiednie oświetlenie stołu. Powinno się zadbać o to, by instalacja była dobrze zaprojektowana i by jedna z lamp znajdowała się nad stołem i pozwalała na korzystanie z innych źródeł światła. Ważnym elementem będzie możliwość korzystania z oświetlenia domu wtedy, gdy będzie zachodzić taka potrzeba. Przygotowując oświetlenie do salonu warto zwracać uwagę na to, że takim bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się być łączenie światła z roślinami. Jeśli uda się to dobrze wykonać to można oczekiwać, że efekt będzie doskonały.

Właściciel firmy projektującej wnętrza, Wrocław.