Menu

Oświetlenie w domu. Jakie oświetlenie wewnętrzne wybrać? Cz II

Oświetlenie kuchni dobrze zaprojektowane Okazuje się, że często ludzie błędnie myślą, jeśli oczekują, że lampa pośrodku kuchni i kilka świateł punktowych wystarczy, by oświetlić kuchnię.

Oświetlenie kuchenne Jest to miejsce, gdzie będziemy w pewnym sensie pracować, dlatego powinno tam być widno i jasno. Samo górne światło nie będzie w stanie dobrze oświetlić nawet małej kuchni. Jednak, by mogło pełnić swoją funkcję dobrze będzie, jeśli odbije się od sufitu i następnie padać będzie na sprzęt kuchenny. W ten sposób nie będzie w kuchni niepotrzebnych cieni. Najczęściej oblegane w kuchni strefy to oczywiście zlewozmywak, płyta grzewcza oraz robocze blaty. Niekiedy lokowane są one w jednym ciągu i wówczas przygotowanie światła punktowego będzie łatwiejsze.

Wszystkie te elementy musza być dobrze oświetlone i najlepiej używać do tego halogenów lub też ledów. Punkty świetlne powinny tam być co około 40-60 cm. Okazuje się, że taką naprawdę interesującą formą są lampy na szynach. Można nimi wygodnie przesuwać w momencie, gdy będzie się zmieniało stanowisko pracy. Tutaj trzeba sobie jedynie dobrać do swoich potrzeb barwę światła. Polacy najczęściej sięgają po ciepłą barwę, ale niekiedy lepiej sprawdzać się może zimna. Szczególnie w nowoczesnych wnętrzach taka zimna warstwa dobrze się prezentuje i może nadawać nieco świeżości przy bieli albo kolorach pastelowych. Jakie oświetlenie do łazienki W łazience również zaczynać się będzie od centralnego światła górnego, które będzie oddawać światło równomiernie i nie będą pojawiać się kontrasty czy cienie. Światło takie nadaje się doskonale w czasie realizowania czynności higienicznych ale także podczas sprzątania łazienki. Jeśli decydujemy się na plafonierę, którą montuje się do sufitu to należy wybrać produkt, którego klosz będzie odpowiednio przepuszczał światło.

Częściej stosuje się jednak w nowoczesnych łazienkach takie rozwiązanie, w których mamy punktowe źródła światła montowane w sufitach podwieszanych. Oprócz oświetlenia górnego w łazience powinno się także montować jakieś źródła światła przy lustrze. Jest to ważny element, ponieważ będzie gwarantował odpowiednie warunki do wykonywania makijażu dla kobiety a mężczyźnie stworzy warunki do tego, by mógł się bez problemu ogolić. W przypadku tego światła należy stawiać na rozwiązania, w których będzie ono padało bezpośrednio na twarz tej osoby, która znajdować się będzie akurat przy lustrze. Interesującym rozwiązaniem jest także uzupełnienie oświetlenia w łazience o pewne elementy, które mają dekoracyjny charakter. Takie lampy są bardzo popularne w ostatnim czasie, ale dają one raczej niewiele światła.

Światło w łazience Zamiast tego nadają się najlepiej w momencie gdy chce się brać relaksującą kąpiel i myśli się o tym, by stworzyć sobie w łazience jakiś wyjątkowy klimat. Takie delikatne światło na pewno będzie sprzyjać wypoczynkowi i relaksowi, dlatego warto będzie na nie postawić. Wracając do lustra zakłada się, że takim najlepszym rozwiązaniem będzie montowanie dwóch źródeł światła, które znajdować się będą po bokach lustra oraz jednego źródła centralnego. W ten sposób rzeczywiście będzie można powiedzieć, że przygotowane rozwiązanie sprawdza się doskonale i otrzymujemy światło, które w czasie wykorzystywania będzie po prostu komfortowe, a oczywiście na tym musi nam szczególnie zależeć i musimy to brać pod uwagę.

Dyrektor kreatywna pisma wnętrzarskiego, Gdańsk.