Menu

Oświetlenie pokoju młodzieżowego. Jakie lampy wybrać do pokoju nastolatka?

Oświetlenie w pokoju młodzieżowym powinno być bardzo dobrze dobrane, ponieważ nastolatek będzie tam spędzał większość swojego czasu i to nie tylko odpoczywając ale także ucząc się.

Pokój nastolatka Jakiej lampy powinniśmy szukać do pokoju takiego dziecka? Wydaje się, że poza lampą centralną powinno się także pamiętać o lampie nocnej i podłogowej, można także wybierać kinkiety. Nastolatki najczęściej urządzając pokój dość mocno zwracaj uwagę na estetykę związaną przede wszystkim z meblami czy kolorem ścian. Kwestię użyteczności zostawia się raczej rodzicom i to oni musza tutaj mocno czuwać. Dla nich najważniejsze są warunki do nauki dla dziecka. Na koncentrację wpływ będzie miało między innymi stosowane w pokoju oświetlenie.

Światło górne powinno być zbliżone do światła dziennego i najlepiej będzie jeśli zostanie odbite od sufitu i dobrze rozproszone po całym pokoju. Dobór lampy sufitowej należy dokonać pod kątem wielkości danego pokoju. W niskich pomieszczeniach dobrze sprawdzają się plafony czy regulowane zwisy. Natomiast w wysokich wnętrzach sprawdzą się duże, rozłożyste żyrandole. W pokoju nastolatka będzie dobrze jeśli znajdzie się iluminacja z kilkoma źródłami światła, z regulacją jasności czy kątem padania. Najlepiej postawić na lampy z jasnymi abażurami, dlatego mamy ciepłą barwę świetlną. Miejsce pracy w pokoju nastolatka Kącik do nauki i pracy przy komputerze należy umieścić tam, gdzie pojawiać się będzie światło dzienne.

Oświetlenie biurka Będzie dobrze, jeśli biurko znajdowało się prostopadle do okna, ponieważ w ten sposób będzie unikać ostrych promieni słońca. Jednak młodzież uczy się najczęściej wieczorami i wtedy i tak konieczna staje się lampa. Musi się ona znajdować z lewej strony, dla osoby praworęcznej i odwrotnie dla leworęcznej. Ważna będzie także odległość światła od biurka. Jako optymalną określa się 40 cm. Najlepiej wybrać lampę, która będzie miała długie wysuwane ramię, ponieważ będzie można swobodnie zmieniać jej położenie i dodatkowo ten strumień światła będzie można zawsze dopasować do potrzeb. W ten sposób precyzyjnie oświetli się całe biurko. W pokoju nastolatka powinna być także nocna lampka, która pozwoli na czytanie. Jako uzupełnienie oświetlenia zastosować można lampy dekoracyjne.

Właściciel firmy projektującej wnętrza, Wrocław.