Menu

Sposoby na oświetlenie stołu

Zarówno odpowiednio dobrana lampa stołowa, jak i właściwa barwa światła są czynnikami tworzącymi nastrojowe oświetlenie stołu.

Jak oświetlić stół? To właśnie one wydobywają go na pierwszy plan, przyczyniają się przy tym również do zapewnienia kameralnej atmosfery w pomieszczeniu. Tak podczas świątecznych, jak i codziennych posiłków od stołu oczekuje się, że będzie wydobyty poprzez odpowiednie oświetlenie na pierwszy plan. Oczywiście, sytuacja zmienia się nieco, gdy zależy nam na wykreowaniu kameralnej atmosfery. W takim przypadku oświetlenie stołu świecami jest rozwiązaniem znacznie bardziej efektownym, lampa zaś powinno być ściemniona, a nawet wyłączona. Tak w jednym, jak i w drugim przypadku wskazane jest też, aby reszta pomieszczenia była oświetlona znacznie słabiej, choć na pewno nie powinna być ciemna. Czarna czeluść korytarza nie jest romantyczna, ale nieprzyjemna i z pewnością nie będzie naszym sojusznikiem podczas kreowania kameralnego nastroju. Ściemnione oświetlenie ogólne nie jest przy tym rozwiązaniem, dla którego nie ma alternatywy. Mogą ją stanowić lampy stołowe i podłogowe, a nawet ruchome reflektory, dla których charakterystyczne jest światło punktowe.

Oświetlenie w jadalni Tu warto wspomnieć o tym, że dość częstym zjawiskiem są kontrasty zachodzące pomiędzy światłem oraz cieniem. Okazuje się, że nie jest to wcale oświetlenie męczące. Co więcej, warto się nad nim zastanowić ze względu na tworzony przez nie przyjemny i bardzo intymny nastrój. Pojęcie temperatury barwowej światła, z którym często mamy do czynienia w kontekście oświetlenia kuchennego, jest stosunkowo nowe. Czasy, w których nie miała ona żadnego znaczenia stają się jednak częścią historii. Gdy mieliśmy do czynienia wyłącznie z klasycznymi żarówkami, nie był to termin szczególnie przydatny, te bowiem zawsze świeciły tak samo dając światło w odcieniu ciepłej bieli. Dziś jednak rynek otwiera przed nami szereg rozwiązań o różnym stopniu zróżnicowania. Tu na pierwszy plan wysuwają się żarówki LED i świetlówki kompaktowe, te bowiem oferują szczególnie szeroki wachlarz temperatury barwowej. Pozwala to nam na naśladowanie natury również podczas aranżowania sztucznego oświetlenia. Stół kuchenny często wykorzystywany jest również jako narzędzie pracy. W takim przypadku dobrym pomysłem jest oświetlenie umożliwiające tak regulację jego intensywności, jak i barwy.

Właściciel firmy projektującej wnętrza, Wrocław.